Invalidita 3. stupně je stav, kdy vaše míra pracovní schopnosti poklesne minimálně o 70 %. Invalidita je uznávána na jedno onemocnění (postižení), které má nejvýznamnější vliv na pokles pracovní schopnosti.
Celkem žije v ČR přes 418 000 invalidních důchodců.
Invalidních důchodů je vyplaceno za invaliditu 3. stupně.
Zdroj: ČSSZ
Mezi nejčastější příčiny invalidity, kterých se obává téměř polovina Čechů, patří rakovina, zranění způsobená autonehodou i nemoci nervové soustavy.
Radkin Honzák přibližuje, proč v dnešní době přibývá psychický problémů a jaké nasadit preventivní prostředky k zachování zdraví. Více se dozvíte v článku zde.
Lidé ve věku 26–45 let se nejvíce obávají zranění způsobených autonehodou, ale nejčastěji pobírají důchod kvůli duševním nemocem.
58 % lidí by se o psychických problémech svěřilo blízké osobě.
Téměř 3/4 Čechů si myslí, že je důležité pozorně naslouchat a probrat možnosti, pokud se jim někdo z okolí svěří s psychickými problémy.
Vypracovala organizace Nevypusť duši
O duševní zdraví bychom měli pečovat. Nemusíme přímo trpět závažným onemocněním. Snažit se posilovat svojí psychickou odolnost můžeme každý den.
Pamatuj na svou pohodu: Ujisti se, že máš dostatek spánku, čerstvého vzduchu a vyvážené stravy.
Pohybuj se: Najdi si nějakou fyzickou aktivitu, která tě baví a po které je ti dobře.
Udělej si čas na své myšlenky a pocity: Každý den na nějakou dobu vypni počítač, telefon a televizi.
Buď součástí skupiny: Věnuj čas lidem, se kterými je ti dobře.
Měj realistická očekávání od svých nálad: Všichni máme někdy špatnou náladu, kdy nezvládáme být pozitivní. Pokud máš ale špatnou náladu několik týdnů v kuse, vyhledej pomoc.
Nastav si dosažitelné cíle: Zvol si cíle, které tě motivují, ale nepohlcují.
Buď na sebe hodný: Pokud jsi v těžké situaci, dýchej zhluboka a zkus k sobě mluvit tak, jak bys mluvil k dobrému příteli.
Vypracovala organizace Nevypusť duši
S průměrným příjmem 30 000 korun a započitatelnou dobou 45 let budete dostávat invalidní důchod za 3. stupeň ve výši přibližně 16 000 Kč. Oproti Vašemu čistému příjmu Vám bude ročně chybět přibližně 110 000 Kč. A za 10 let to už bude přes 1 milion Kč.
Našemu klientovi bylo 45 let, když začal trpět psychotickými poruchami. Byl opakovaně hospitalizován na psychiatrii a byla mu diagnostikována schizotypální porucha, která je charakterizována výstředním chováním s tendencí k izolaci od společnosti.
U většiny psychických onemocnění je psychoterapii třeba aplikovat dlouhodobě. Lidé s psychickými onemocněními se běžně potýkají se ztrátou práce, někdy i rodinného zázemí a bydlení. Kompenzace ušlých příjmů pomůže pacientům k větší stabilitě aktuální životní situace, která je pro léčbu zásadní.
ANO
Snažte se zjistit co nejvíce o jeho prožívání a vžít se do něj. Nesnažte se mu vnutit váš pohled na věc a ani jeho potíže nezlehčujte.
V jakých situacích se cítí aspoň trochu lépe? Co je v takových situacích jinak? Je něco, co mu už v minulosti pomohlo?
Ta je vhodná vždy, když člověk vnímá, že "už na to sám nestačí".
NE
NE
Jakkoliv se liší od vašeho a jakkoliv to může být těžké.
ANO
Podělte se s ním o vaše obavy a chtějte znát jeho vnímání situace. Posilujte v něm pocit důvěry ve vás a pocit, že je přijímaný a oceňovaný.
Můžete vyhledat odbornou pomoc a svěřit se o tom svému blízkému.
Vypracovala organizace Nevypusť duši
(pro dospělé)
116 123(pro děti a mladistvé)
116 111(pro dospělé, kteří mají starost o dítě)
116 000Všechny linky jsou dostupné nonstop, zdarma a jsou anonymní. Všechny linky jsou v určitých hodinách dostupné i přes chat.
Vypracovala organizace Nevypusť duši
Mezi hlavní příznaky nemoci patří halucinace a bludy, ale také snížení emoční aktivity, motivace, socializace a oslabení vůle, pohybu, řeči.
Postihuje lidi bez ohledu na věk, pohlaví, rasu, kulturu či společenskou vrstvu. Postihuje cca 1% populace.
Každý rok je na světě diagnostikováno 1,5 milionu lidí
Onemocnění nejčastěji propuká u mužů mezi 15 až 25 lety, u žen mezi 25 až 35 lety. K diagnóze ale může dojít v dřívějším i pozdějším věku.
Objevuje se v psychotických krizích a posléze v opakováních nemoci (relapsech). Po překonání akutní epizody se pacienti mohou vracet do běžného života.
V ČR se v ambulantních zařízeních se schizofrenií každoročně léčí zhruba 50 000 pacientů.
Léky pomáhají zmírnit příznaky. Edukace, psychoterapie a psychosociální rehabilitace pomáhají předcházet relapsu a pozitivně ovlivňují léčbu a zotavení.
U lidí trpících schizofrenií je dvoj- až trojnásobně větší riziko předčasného úmrtí než u běžné populace, a to z důvodu kardiovaskulárních, metabolických, infekčních onemocnění a sebevražd.
Vypracovala organizace Nevypusť duši
Jedná se o závažné chronické onemocnění s typickým střídáním manických a depresivních epizod. Mezi jednotlivými epizodami (atakami) může být různě dlouhá doba bez příznaků (remise).
Může se rozvinout kdykoli, nejčastěji se ale začíná objevovat mezi 15. a 30. rokem života. Celosvětově se s ní léčí cca 1 % populace.
Tak se jí říkalo v minulosti, a to i proto, že se při ní mohou objevit i halucinace a bludy. Patří mezi afektivní poruchy (poruchy nálad).
Projevuje se sklíčenou, smutnou náladou, únavou, ztrátou energie a životního smyslu. Vyskytují se poruchy spánku a změny chuti k jídlu. Mohou se objevit myšlenky na sebevraždu.
Typická je euforická nálada, zvýšená energie, snížená potřeba spánku a roztržitost. Časté je také zvýšené sebevědomí, zrychlená řeč, impulsivní jednání a riskování.
Stav některých pacientů vyžaduje hospitalizaci, vhodné je také využít služeb Centra duševního zdraví. Riziko sebevraždy je 20× vyšší než u běžné populace.
S pomocí léků a psychosociální rehabilitace lze i s bipolární poruchou žít kvalitní život. Využívá se nácvik aktivního řešení problémů i psychoterapie zaměřená na rodinu.
Lidé nejčastěji vyhledají pomoc ve fázi deprese, kdy se subjektivně cítí špatně a mají potíže s návykovými látkami nebo se spánkem. V mánii přistupují k léčbě často pod nátlakem nejbližšího okolí, protože sami mají pocit, že pomoc nepotřebují.
Vypracovala organizace Nevypusť duši
Chytrý on‑line formulář vás provede hlášením, elektronicky vložíte i potřebnou dokumentaci.
Pojištění můžete kdykoli upravit podle vašich aktuálních potřeb. Změnit rozsah pojištění, výši platby i pojištěné osoby.
Propad příjmu je při vážných situacích průměrně o 8 000 Kč měsíčně. Pojištění pomůže rozpočet dorovnat.
Dvojnásobné plnění v případě invalidity 3. stupně. Mimořádná akce pro smlouvy sjednané od 1. 4. do 30. 6. 2021. Více informací zde.
Úrazové pojištění a také zdarma pojištění rizikových rekreačních sportů.
FLEXI umí kopírovat stávající výši úvěru, pojištění je tedy levnější.
Pojistěte živitele rodiny. V případě vážné situace pojištění pomůže udržet životní standard rodiny.
Po odeslání formuláře vás budeme nejdéle do 2 pracovních dnů kontaktovat a pomůžeme vám sjednat schůzku s jedním z našich poradců. Případně vám poradíme ohledně pojištění a zodpovíme vaše dotazy.
* – povinné pole